top of page
Zdjęcie autoraAnna Ambroży

ZNAKI DROGOWE W TURYSTYCE



Znakami drogowymi powszechnie znanymi w turystyce są znaki informacyjne (typ D) oraz znaki kierunku i miejscowości (typ E).


Rolą znaków informacyjnych jest, jak sama nazwa wskazuje, informowanie kierowców o rodzaju drogi oraz o sposobie, w jaki można się po niej poruszać. Ponadto znaki informacyjne powiadamiają uczestników ruchu drogowego o różnego rodzaju obiektach, które są położone na danym odcinku drogi lub w niedalekiej odległości od drogi.


W Polsce wyróżnia się 68 znaków informacyjnych. Każdy znak informacyjny jest oznaczony literą D i numerem od 1 do 53. Więcej znaków informacyjnych niż liczb występujących w ich oznaczeniach bierze się stąd, że w niektórych przypadkach można wyróżnić kilka typów znaku o tym samym numerze.


Wygląd znaków informacyjnych nie jest jednolity. Poszczególne znaki informacyjne mogą się między sobą znacznie różnić kształtem, wymiarami, a także kolorem tła i symboli. Mogą mieć kształt kwadratu, rombu lub prostokąta. Symbole są najczęściej czarne lub białe i umieszcza się je na niebieskim albo białym tle.

Symbole znaków typu D są takie same w całej Europie, gdyż takie są postanowienia Konwencji o znakach i sygnałach drogowych uchwalonej w 1968 roku w Wiedniu.

 

D-29 Hotel (motel)


Znak informuje o lokalizacji hotelu bądź motelu przy drodze, oraz informuje również o innych miejscach noclegowych.

Znak może być umieszczony w innym miejscu niż po prawej stronie jezdni.





 

D-30 Obozowisko (camping)


Znak informuje o lokalizacji obozowiska lub campingu przy drodze.

Znak może być umieszczony w innym miejscu niż po prawej stronie jezdni.






 

D-31 Obozowisko (camping) wyposażone w podłączenia elektryczne


Znak informuje o lokalizacji obozowiska lub campingu (wyposażonego w podłączenia elektryczne dla przyczep kempingowych), znajdującego się przy drodze.

Znak może być umieszczony w innym miejscu niż po prawej stronie jezdni.





 

D-32 Pole biwakowe


Znak informuje o lokalizacji pola biwakowego umiejscowionego przy drodze i może być umieszczony w innym miejscu, niż po prawej stronie jezdni.






 

D-33 Schronisko młodzieżowe


Znak informuje o lokalizacji schroniska młodzieżowego umiejscowionego przy drodze i może być umieszczony w innym miejscu niż po prawej stronie jezdni.





 

D-34 Punkt informacji turystycznej


Znak informuje o lokalizacji informacji turystycznej w pobliżu drogi.

Znak może być umieszczony w innym miejscu niż po prawej stronie jezdni.







 

OZNAKOWANIE TURYSTYCZNE - ZNAKI TYPU E E-6, E-7, E-8, E-10, E-11, E-22a, E-22b, E-22c


Znaki kierunku i miejscowości odgrywają w ruchu drogowym bardzo ważną rolę. Dzięki nim kierowcy wiedzą, w jakim mieście lub wsi i na jakiej drodze się obecnie znajdują. Znaki drogowe typu E mogą też wskazywać kierunek jazdy i informować, jaki dystans dzieli podróżnego od danej miejscowości.


E-6/6a/6b/6c







Znak E-6 to drogowskaz do lotniska; E-6a to drogowskaz do dworca lub stacji kolejowej, analogicznie E-6b to drogowskaz do dworca autobusowego, a E-6c to drogowskaz do przystani promowej.



 

E-7 - przystań wodna lub przystań żeglugi



Znak kierunku i miejscowości E-7 prowadzi do przystani wodnej lub przystani żeglugi. W odróżnieniu od znaków z symbolem E-6, drogowskaz E-7 ma inną kolorystykę (brązowe symbole i napisy na białym tle), a strzałka wskazująca kierunek w dane miejsce nie znajduje się z boku tarczy, lecz jest wpisana w jej środek. Oznakowanie E-7 informuje o kierunku i odległości do danej przystani wodnej, względnie do przystani żeglugi.


 

E-8 - "drogowskaz do miejsca kąpielowego lub plaży"




Znak E-8 to drogowskaz do miejsca kąpielowego lub plaży. Podany jest na nim symbol i nazwa kąpieliska, a także kierunek prowadzący do tego miejsca. Kierowcy pojazdów powinni mieć świadomość, że wjazd bezpośrednio na plażę lub inne miejsce kąpielowe jest z reguły zabroniony.

Na oznakowaniu typu E-8 może też widnieć wizerunek jeźdźca na koniu, co oznacza, że dany drogowskaz prowadzi do klubu jeździeckiego.


 

E-9 - "drogowskaz do muzeum"

Drogowskaz do muzeum posiada symbol E-9. Znak E-9 wskazuje kierunek do muzeum, a także rodzaj danego obiektu (np. muzeum wnętrz, muzeum archeologiczne itp.). Na oznakowaniu typu E-9 może być również umieszczona nazwa miejscowości, w której znajduje się dane muzeum.


 

E-10 - „drogowskaz do zabytku jako dobra kultury”


Znak E-10 to „drogowskaz do zabytku jako dobra kultury”. Znak kierunku i miejscowości E-10 występuje zatem w wielu

konfiguracjach, w zależności od tego, do jakiego konkretnie zabytku prowadzi. Zabytkami, o których informuje znak E-

10, są najczęściej cmentarze, kościoły oraz zamki. Dla kierowców znak E-10 jest ponadto komunikatem wzywającym do zachowania szczególnej ostrożności, gdyż zabytkowe miejsca cieszą się z reguły dużym zainteresowaniem turystów, w związku z czym w ich okolicy panuje znaczne natężenie ruchu drogowego.


 

E-11- "drogowskaz do zabytku przyrody"

Znak E-11 również pokazuje kierunek do zabytku, tyle że w tym przypadku chodzi o zabytek przyrody. Na tarczy znaku E-11 mogą być przedstawione różne symbole, takie jak:

  • drzewo – gdy znak E-11 dotyczy zabytku przyrody;

  • ptak – gdy znak E-11 dotyczy ptasiego rezerwatu;

  • jaskinia – gdy znak E-11 dotyczy jaskini bądź groty;

  • skała – gdy znak E-11 dotyczy zabytku przyrody

nieożywionej. Na znaku kierunku i miejscowości typu E-11 jest ponadto umieszczana liczba będąca odległością, jaka dzieli uczestnika ruchu drogowego od danej atrakcji.


 

E-12 - "drogowskaz do punktu widokowego


Znak E-12 jest drogowskazem do punktu widokowego. Za punkt widokowy uchodzi takie miejsce, które samo w sobie jest atrakcją turystyczną ze względu na widok, jaki można stamtąd ujrzeć.


Na znaku kierunku i miejscowości podana jest odległość, która dzieli podróżnego od punktu widokowego. Dojazd do punktów widokowych bywa trudny z uwagi na ich położenie, np. pośród skał, dlatego podczas podróży należy zachować szczególną ostrożność.


 

E-12a - "drogowskaz do szlaku rowerowego/szlaku turystyki pieszej"


Drogowskaz do szlaku rowerowego posiada oznaczenie E-12a. Znak kierunku i miejscowości E-12a może też prowadzić

do szlaku turystyki pieszej. Jeśli zatem znak E-12a prowadzi do szlaku rowerowego, to na jego tarczy znajduje się symbol roweru, a jeśli prowadzi do szlaku pieszego – symbol pieszego z kijkiem i plecakiem. Na znaku podany jest dystans, jaki dzieli podróżnego od danego szlaku.


 

E-22a - "samochodowy szlak turystyczny"


Funkcją znaku E-22a jest informowanie uczestników ruchu drogowego o samochodowym szlaku turystycznym. Na znaku E-22a podana jest nazwa szlaku turystycznego i kierunek, w jakim należy jechać. Tarcza znaku E-22a może też przedstawiać symbol organizacji odpowiadającej za ustalenie danego szlaku.


 

E-22b - "obiekt na samochodowym szlaku turystycznym"


Znak kierunku i miejscowości E-22b również dotyczy turystycznego szlaku samochodowego, z tym że informuje on tylko o konkretnym obiekcie znajdującym się na danym szlaku. Na tarczy oznakowania typu E-22b przedstawiony jest symbol obiektu turystycznego, jego nazwa (może to być zamek, jaskinia, kościół itp.), a także symbol organizacji turystycznej i kierunek, w jakim należy się udać, by dotrzeć do oznakowanego miejsca.


 

E-22c - "informacja o obiektach turystycznych"

Drogowy znak E-22c stanowi informację o obiektach turystycznych. W przeciwieństwie do znaku E-22b umieszcza się go tam, gdzie na niedużej przestrzeni znajduje się więcej niż jedna atrakcja turystyczna. Na znaku kierunku i miejscowości E-22c, poza symbolami obiektów turystycznych, powinna się też znajdować nazwa miasta, w którym są położone te atrakcje.

410 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page