top of page
Zdjęcie autoraAnna Ambroży

TURYSTYKA TRANZYTOWA I PRZYGRANICZNA

Zaktualizowano: 20 maj 2022

Granice polityczne wpływają na kształt i funkcjonowanie sieci transportu, lokalizację bazy turystycznej i stanowią filtr dla przepływu osób. Jednocześnie obszary przygraniczne posiadają bardzo duży potencjał turystyczny i cechują się występowaniem licznych atrakcji - przyrodniczych, historycznych czy kulturowych.



 

RÓŻNICE


TURYSTYKA TRANZYTOWA obejmuje wszelkie formy ruchu turystycznego odbywającego się na obszarach tranzytowych.

TURYSTYKA PRZYGRANICZNA to turystyka odbywająca się na terenach przygranicznych i w ich okolicy (najczęściej w pasie o szerokości do 50 km).


 

Położenie geograficzne Polski czyni ją bardzo atrakcyjnym miejscem dla ruchu tranzytowego zarówno na szlaku prowadzącym z Europy Zachodniej do krajów azjatyckich, jak i na szlakach turystycznych i transportowych północ-południe.


Aby turystyka tranzytowa przynosiła korzyści, musi jej towarzyszyć odpowiednia infrastruktura.

Turyści tranzytowi przejeżdżający przez Polskę korzystają z wielu usług, przede wszystkim z noclegów i usług gastronomicznych, co pociąga za sobą konieczność tworzenia różnorodnej bazy:

  • noclegowej - o zróżnicowanym standardzie i cenach, rozmieszczonej wzdłuż arterii północ-południe, wschód- zachód;

  • gastronomicznej - restauracje, zajazdy, punkty gastronomiczne, centra handlowe z obiektami służącymi do rekreacji i rozrywki dla całej rodziny;

  • pomocniczej - bezpieczne parkingi, stacje benzynowe, usługi serwisowe przy trasach, punkty informacji turystycznej i kantory, oznakowanie tras i ciekawych miejsc do zwiedzania.


 

Więcej informacji oczywiście w prezentacji poniżej. Jeśli chcesz sprawdzić, ile zapamiętałeś - rozwiąż krzyżówkę.








820 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page