top of page
Zdjęcie autoraAnna Ambroży

TURYSTYKA BIZNESOWA



Turystyka biznesowa w rozumieniu W. Gaworeckiego jest rodzajem turystyki obejmującej ogół czynności osób, które podróżują i przebywają w celach służbowych nie dłużej niż rok bez przerwy poza swoim zwykłym otoczeniem. Stanowi ona zatem jedną z najstarszych form turystyki, gdyż ludzie podróżowali w takich celach od bardzo dawna. Ze względu na coraz większą popularność turystyki biznesowej, każdy kolejny badacz poszerzał jej definicję i dziś rozumiemy ją również jako:

  • podróże odbywane przez pracowników oraz inne osoby w ramach ich pracy, obejmujące uczestnictwo w konferencjach, spotkaniach i wystawach

  • oraz formę ruchu turystycznego, na którą składają się podróże o charakterze zawodowym, w trakcie których osoby wyjeżdżające korzystają z podstawowych usług turystycznych, a w wolnym czasie zaspakajają potrzeby rozrywki, wypoczynku, poznania, korzystając z bazy turystycznej.

Turystyka biznesowa odgrywa bardzo dużą rolę na rynku światowym. Pewnym źródłem informacji w tym względzie mogą być towarzystwa lotnicze, które wprowadziły tzw. klasę biznesową, jak również hotele, które szczególnie w ostatnim czasie wyspecjalizowały się w przyjmowaniu gości biznesowych i dostosowały swoje wnętrza do obsługi konferencji, kongresów, spotkań biznesowych.


 

W przypadku osób podróżujących w celach służbowych, niewielkie znaczenie mają ich dochody – czynnik kosztów jest więc tutaj zdecydowanie mniej istotny, niż w przypadku turystyki krajoznawczej czy rekreacyjnej. Turyści tego typu bardzo często korzystają z hoteli o podwyższonym standardzie, gdzie mają doskonałe warunki zarówno do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, jak i do spędzania czasu wolnego. W przeciwieństwie do rekreacyjnych form turystyki, wyjazdy w celach zawodowych odbywają się przez cały rok – nie ma tutaj sezonowości, chociaż przyjęło się, że turystyka biznesowa organizowana jest głównie w miesiącach o niższym poziomie ruchu turystycznego, takich jak październik - listopad i marzec kwiecień.

Program spotkań biznesowych zakłada dla ich uczestników różnego rodzaju atrakcje, takie jak wycieczki krajoznawcze, imprezy kulturalne i spotkania towarzyskie. Chociaż tego typu rozrywki nie są celem samym w sobie, a jedynie dodatkiem do podróży biznesowej, nierzadko przesądzają o wyborze miejsca docelowego.

W Polsce największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o turystykę biznesową, z całą pewnością cieszy się Warszawa.


 

POLAND CONVENTION BUREAU

Polska w ostatnich latach zyskuje w oczach zagranicznych turystów jako cel city breaks. Goście chętnie przylatują już nie tylko do Warszawy czy Krakowa i Gdańska. Coraz chętniej odwiedzane są także Wrocław, Poznań, ale i Katowice, Lublin. Polska ma wszystko, co potrzebne do organizowania międzynarodowych wydarzeń – nowoczesną bazę hotelową, obiekty konferencyjne i wystawiennicze, coraz lepszą infrastrukturę komunikacyjną oraz prezentujące najwyższy poziom światowy firmy specjalizujące się w profesjonalnej obsłudze spotkań biznesowych.


Rozwój turystyki biznesowej w Polsce jest wspierany przez PCB - Poland Convention Bureau. Jest to instytucja powstała z inicjatywy Polskiej Organizacji Turystycznej. Głównym celem PCB jest promowanie Polski, jako kraju przyjaznego turystyce biznesowej.

Regionalne siedziby PCB znajdują się w największych centrach biznesowych w kraju, m.in.: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Szczecinie. W większości przypadków miejscowi Convention działają przy Urzędach Miast. Świadczą głównie usługi doradcze w zakresie organizacji spotkań o charakterze biznesowym.

Miejscowi Convention to jednostki, które z założenia mają być pierwszym ogniwem przy organizacji konferencji, spotkań biznesowych, kongresów czy imprez motywacyjnych. Dysponują listą rekomendowanych firm, które profesjonalnie zajmują się turystyką biznesową w danym regionie. Działania lokalnych Convention mają usprawnić organizację spotkań biznesowych oraz pomóc w wyborze optymalnej oferty.

Poland Convention Bureau intensywnie działa również na arenie międzynarodowej – przedstawiciele uczestniczą w różnego rodzaju imprezach targowych, które owocują nowymi wydarzeniami i spotkaniami biznesowymi na terenie całego kraju.

 

W materiałach zgromadzonych poniżej znajdziecie doprecyzowane informacje na temat podziału turystyki biznesowej, charakterystykę przemysłu spotkań, niezbędne definicje i popularne destynacje turystyki biznesowej w Polsce oraz zasady programowania konferencji i kongresów.










623 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page