Przyszłość turystyki jest nierozerwalnie związana z przyszłością transportu
w gospodarce. Transport ma podstawowe znaczenie w zaspokajaniu potrzeb
związanych z uprawianiem turystyki. Przede wszystkim pełni funkcję komunikacyjną, przez co umożliwia turyście zarówno dotarcie, jak i przemieszczanie
się w miejscu destynacji turystycznej. Ponadto transport pełni funkcję rekreacyjno-rozrywkową. Niektóre ze środków transportu są same w sobie atrakcją
turystyczną, np. przejazd koleją wąskotorową, czy rejs statkiem wycieczkowym.
Wybór środka transportu przez potencjalnego turystę wydaje się bardzo ważny. Podróżni posiadając obecnie całą gamę możliwości doboru środka i gałęzi transportu mogą spersonalizować swoją podróż uwzględniając swoje osobiste preferencje, które zaspokoją ich potrzeby jak i wymagania. Każdy klient przykłada inną wagę do rzeczy takich jak wygoda, samopoczucie, rozrywka, pożywienie podczas transportu a nawet zainteresowania ich osobą. Może wystąpić sytuacja w której osoby będą wszelkimi możliwymi sposobami unikały transportu lotniczego, co będzie spowodowane ich osobistym lękiem wewnętrznym przed lataniem. Lęki zaprzepaszczają możliwość korzystania z danej gałęzi transportu, przez co jesteśmy zmuszeni korzystać z możliwości substytucyjnych.
Wybór gałęzi transportu determinują więc potrzeby i preferencje pasażerów wyrażane
w postaci postulatów przewozowych. Do najczęściej wymienianych postulatów przewozowych zgłaszanych przez pasażerów należą:
1. Czas – postulat ten można definiować jako terminowość, regularność, częstotliwość i
punktualność. Wszystkie te cechy sprowadzają się do jednej ważnej dla wszystkich –
niezawodności środka podróży. Można również zdefiniować go jako ogół działań
zaczynających się od procedur wstępnych do finalnego ukończenia podróży i
znalezienia się w upragnionym miejscu.
2. Koszt – postulat, który bardzo często jest najważniejszym czynnikiem wyboru środka
transportu, ważna jest możliwie najniższa cena przy zachowaniu odpowiedniego
poziomu jakości świadczonej usługi transportowej. Musi mieścić się w budżecie klienta
patrząc przez pryzmat całości podróży z punktu A do punktu B.
3. Wygoda – każdy klient odbiera wygodę inaczej, dlatego postulat ten można odbierać wieloznacznie. Dla jednego wygodą jest duża przestrzeń indywidualna, ogólnodostępna przestrzeń środka transportu. Jest równie ważnym postulatem dla pasażerów jak zróżnicowanym. Możemy do skategoryzować odnosząc się do czasu trwania podróży jak i jej przeznaczenia:
organizacja i obsługa – ważna jest przejrzystość rozkładu jazdy i jej trasy, możliwości rezerwacji i kupna biletu. Równie ważną kategorią wygody jest poziom obsługi klienta podczas podróży przez pracowników przewozów pasażerskich.
przestrzeń pasażerska – często ludzie cenią sobie przestrzeń osobistą jak i estetykę miejsca w którym przebywają, dlatego ważne jest aby klient dobrze się czuł podczas podróży.
odprawa – ważnymi czynnikami wpływającymi na wygodę podczas odprawy jest przejrzystość terminali jak i łatwość dostępu do nich, wysoka jakość obsługi podczas odprawy jak i estetyka miejsca gdzie dopełniamy wszystkich formalności przed rozpoczęciem podróży. Ważnym aspektem jest również możliwość świadczenia usług gastronomicznych jak i hotelowych.
dostępność – możliwość korzystania z danej gałęzi transportu w danym miejscu, dostęp do dworca kolejowego, portu czy lotniska. Zdarza się tak że trzeba skorzystać z innych gałęzi transportu aby dojechać do głównego przewoźnika na naszej trasie podróży. Bardzo często postulat ten jest rozpatrywany przez odległość jaką trzeba pokonać aby dostać się do punktu odpraw danej gałęzi transportu pasażerskiego.
bezpośredniość – brak przymusu przesiadania się, drogę pokonujemy od początku do końca jednym i tym samym środkiem transportu, nie zmieniając swojego wykupionego miejsca przykładowo w pociągu. Kategoria bardzo ważna i pozytywna dla pasażera.
częstotliwość – oznacza ilość świadczonych usług transportowych w danym kierunku i danej jednostce czasu. Jest zależna od popytu na dany rodzaj transportu.
bezpieczeństwo – klient ma pewność że jego życie, zdrowie jak i mienie są niczym niezagrożone. Postulat rozpatrywany jest przez pryzmat współczynnika wypadkowości, ilość wypadków jak i ich skutki.
prędkość – określa czas trwania usługi transportowej, poczynając od punktu odpraw środka transportu pasażerskiego do zakończenia podróży u celu.
intymność podróżowania – oznacza posiadanie komfortowej, indywidualnej przestrzeni pasażera jak i anonimowość podróży.
kompleksowość usługi – doskonała organizacja jak i świadczenie usług dodatkowych. Dążenie do tego aby firma zajmująca się transportem pasażerskim świadczyła usługi dodatkowe takie jak usługi hotelarskie, gastronomiczne, ubezpieczeniowe. Postulat kompleksowości jest tym bardziej wymagany im podróż jest dłuższa i angażuje nie tylko jedną gałąź transportu.
kultura obsługi – wysoka kultura i pełen profesjonalizm pracy personelu zatrudnionego do świadczenia usług transportowych.
możliwość wypoczynku podczas podróży – częstym wymaganiem na dłuższych trasach jest spokój, możliwość odpoczynku w wygodnym wykupionym przez nas miejscu. Często zdarza się, iż ludzie podróżują nocą aby z samego rana, kiedy dotrą do celu wykorzystać dzień w pełni, przez co potrzebują wypoczynku.
miejsce na bagaż – możliwość zabrania ze sobą niezbędnych rzeczy w bagażu podręcznym, jak i dużym rejestrowanym bagażu. Wymagane jest specjalne miejsce które zaspokoi nasze potrzeby bagażowe. Klienci odbywają podróże w różnych celach i często zabierają ze sobą przedmioty niezbędne do zrealizowania założonego celu podróży.
Dane publikowane przez Eurostat wskazują, że na wspólnym rynku UE pasażerowie dokonując wyboru środka transportu, najczęściej wybierają transport samochodowy (samochód osobowy). Ta forma przemieszczania jest oceniana jak najbardziej komfortowa. Umożliwia przemieszczanie się od drzwi do drzwi. Samochody osobowe stanowią znaczną większość w organizacji podróży międzynarodowych.
Poza samochodową komunikacją indywidualną istotne znaczenie ma także transport lotniczy. Wyłączając okres pandemii Covid-19, z roku na rok ilość wykonywanych przewozów transportem lotniczym się zwiększa. Duże znaczenie ma także transport kolejowy. W szczególności rosnącą popularnością cieszą się oferty szybkich kolei jako alternatywa dla podroży lotniczych. Transport kolejowy uważany jest także za najbardziej przyjazną środowisku formę przemieszczania. Najmniejszy udział w strukturze rynku przewozów pasażerskich na terenie UE ma transport morski, reprezentowany w tym przypadku głównie przez żeglugę promową (funkcja transportowo-turystyczna). Jej udział uległ znacznemu zwiększeniu wskutek zmian rynkowych związanych m.in. ze wzrostem konkurencyjności przewozów lotniczych. Istotne znaczenie ma także rynek pełnomorskich przewozów wycieczkowych (cruising).
TRANSPORT LOTNICZY
Współczesną rolę transportu lotniczego na rynku przewozów pasażerskich w UE ukształtowała realizowana od lat tzw. polityka otwartego nieba UE, która stanowi ważny element procesu liberalizacji rynku lotniczego w UE. To umowa podpisana pomiędzy krajami Unii Europejskiej, zezwalająca na nieograniczone poruszanie się przewoźników lotniczych pochodzących z rożnych krajów UE w europejskiej przestrzeni powietrznej. Wyklucza ona konieczność uzyskiwania niezbędnych zgód i pozwoleń na uruchamianie trasy dając dziewięć wolności lotniczych, między innymi są to loty do krajów trzecich, jak i loty krajowych w państwach trzecich.
Szybki wzrost popytu na przewozy lotnicze w UE to także efekt rozwoju infrastruktury portów lotniczych. Łącznie w Unii Europejskiej oraz Europejskiej Organizacji Gospodarczej, do której zalicza się Islandie, Norwegię, Szwajcarię i Lichtenstein znajduje się ponad 800 portów lotniczych.
Poniżej zestawienie 15 lotnisk europejskich generujących największy ruch lotniczy w 2018 r.
PASAŻERSKI TRANSPORT MORSKI
Współcześnie pasażerski transport morski tworzą dwa główne segmenty rynku: pełnomorskie rejsy turystyczne cruiserami oraz żeglugę promową. Wielkość morskiego ruchu pasażerskiego w Unii Europejskiej szacuje się na 410 mln osób (wsiadających i wysiadających w portach morskich, według danych w roku 2018). Największy udział miały porty włoskie, które obsłużyły 85,4 mln pasażerów. Porty polskie obsłużyły 2,72mln pasażerów.
Na drugim miejscu klasyfikuje się Grecja. Również w tym przypadku istotny wpływ na generowany morski ruch pasażerski ma atrakcyjność turystyczna kraju związana z nadmorskim położeniem.
PASAŻERSKI TRANSPORT KOLEJOWY
XXI wiek przyniósł istotne zmiany technologiczne w transporcie kolejowym. Aktualnie eksploatowane są coraz szybsze pociągi i rozwijana jest infrastruktura dedykowana kolejom szybkich prędkości, jednocześnie nie zapominając o wygodzie. Zwiększa się konkurencyjność kolei, także względem transportu lotniczego, który współcześnie jest głównym konkurentem kolei dużych prędkości na trasach wewnątrz UE.
Większość pasażerów Unii Europejskiej wybiera kolej w realizacji podróży krajowych. W nielicznych krajach takich jak Czechy, Francja i Luxemburg odnotowywanych jest więcej podróży międzynarodowych niż krajowych.
PASAŻERSKI TRANSPORT SAMOCHODOWY
Transport samochodowy jest najczęściej wybieraną gałęzią transportu przez pasażerów w Unii Europejskiej. Transport samochodowy zawdzięcza swoją popularność dostępności jak i wygodzie, którą zapewnia podczas podróży. Jest to transport dający największe możliwości w sferze mobilności, dzięki czemu zawsze możemy dojechać do punktu docelowego i nie musimy się martwić przesiadkami. Od długiego czasu możemy zaobserwować ciągłą modernizację i rozbudowę infrastruktury drogowej jak i postęp technologiczny w zakresie pojazdów drogowych. Ciągle budowane są nowe drogi szybkiego ruchu i autostrady zapewniające komfortową jazdę jak i przyspieszające naszą podróż do miejsca docelowego.
W którym kraju UE jest najdłuższa sieć autostrad?
W Unii Europejskiej pod względem długości autostrad (według stanu na 2018 rok), króluje Hiszpania, której łączna długość wszystkich autostrad wynosi 17 100 kilometrów. Na drugim miejscu plasują się Niemcy, które mają 15 306 kilometrów autostrad. Francja ze swoimi autostradami została umieszczona na 3 miejscu dzięki 11 612 kilometrom drogi. Pomimo iż posiadanie samochodu osobowego generuje zauważalne koszty, motoryzacja indywidualna odpowiada za realizację 82% pracy przewozowej w tej gałęzi transportu. We wszystkich państwach z wyjątkiem Słowacji, Czech i Węgier transport samochodowy przekraczał ¾ przewozów lądowych.
Po więcej informacji - największe lotniska, dworce kolejowe, porty morskie sięgnij do materiałów poniżej!
*źródło opracowania: Wojciech Rogacewicz, Czynniki konkurencyjności transportu w obsłudze międzynarodowych przewozów pasażerskich w relacjach z Polską (https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/21464/w_rogacewicz_30_09_2021.docx.pdf?sequence=1&isAllowed=y)
Comments