Wyzwania i sytuacje awaryjne w pracy przewodnika i pilota wycieczek to chleb powszedni. Jakie uprawnienia posiada przewodnik i pilot, jakie warunki musi spełnić, by wykonywać tę pracę - o tym przeczytasz poniżej.
Przewodnik wycieczek, nazywany też przewodnikiem turystycznym, zajmuje się oprowadzaniem turystów po konkretnych miejscach. Może zatem specjalizować się w różnych dziedzinach – od tego zależy docelowy zakres jego obowiązków.
Wyróżnia się kilka typów tej profesji. Są to przewodnik terenowy, miejski, górski oraz muzealny.
Przewodnik miejski – oprowadza po danym mieście, opowiadając o zagadnieniach związanych z jego zabytkami, historią, kulturą. Często zabiera turystów do najważniejszych miejsc, np. zamków, kościołów czy muzeów.
Przewodnik terenowy – oprowadza po konkretnym regionie wraz z jego najważniejszymi miastami. Opowiada przy tym zarówno o kwestiach historycznych, jak i geograficznych oraz sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem oprowadzanych osób.
Przewodnik muzealny – oprowadza po muzeach lub galeriach, opowiadając o znajdujących się w nich eksponatach. Często dodaje również jakieś ciekawostki, aby wzbudzić zainteresowanie turystów. Dostosowuje też sposób prezentacji do oprowadzanej grupy.
Przewodnik górski – prowadzi po szlakach turystycznych, np. w Tatrach, Beskidach czy Sudetach. Opowiada turystom o walorach przyrodniczych danych terenów oraz edukuje na temat tego, jak należy zachowywać się w górach. Dba on także o ich bezpieczeństwo i dostosowuje rodzaj trasy do możliwości danej grupy.
Aby zostać przewodnikiem turystycznym, trzeba mieć minimum 18 lat, być niekaranym oraz ukończyć przynajmniej szkołę średnią (wystarczy wykształcenie branżowe – bez matury). Osoby zajmujące się wycieczkami górskimi dodatkowo są zobowiązane do ukończenia specjalnego kursu oraz zdania egzaminu państwowego.
Po więcej informacji na temat pracy przewodnika i pilota wycieczek - zajrzyj do prezentacji poniżej.
Comments