Świat jest złożony z informacji. Informacja towarzyszy wszelkim przejawom życia codziennego, gospodarce, nauce, kulturze itp. Mówimy zatem o informacji naukowej, kulturalnej, gospodarczej itp. W podobny sposób wyodrębnić można informację turystyczną, związaną z wszelkimi przejawami zjawisk turystycznych. Turystyka jako zjawisko interdyscyplinarne jawi się dzisiaj jako jeden z największych sektorów gospodarczych świata. Turystyka to nie tylko biura podróży i hotele, ale cały szereg innych podmiotów, które korzystają z tego, że turyści przyjeżdżają w konkretne miejsce. Wszyscy ci ludzie potrzebują informacji: turyści, gdyż muszą lub też chcą wiedzieć, dokąd jadą i co tam zastaną; touroperatorzy muszą wiedzieć, gdzie znajdują się atrakcje i inne czynniki, które umożliwią im konstruowanie ofert, bo- wiem są one pożądane przez turystów; przewoźnicy – bo muszą wiedzieć, dokąd dowieźć turystów. I tak dalej. Ale informacji o turystach – w wielu przekrojach – potrzebują także piekarze, sklepikarze, wytwórcy i sprzedawcy pamiątek. I wielu, wielu innych.
Turysta jako podmiot wszelkich działań zmierzających do umożliwienia mu wypoczynku w sposób, jaki sobie wymarzył, potrzebuje informacji na wszystkich etapach swojej podróży:
● w momencie, kiedy wpadł na pomysł, gdzie chciałby pojechać i zaczyna poszukiwać informacji, jak zaplanować tę podróż
● w czasie podróży do miejsca docelowego
● w czasie pobytu w tym miejscu
● w czasie powrotu do domu
● po powrocie, kiedy dzieli się z bliskimi i innymi osobami swoimi wspomnieniami, wrażeniami i odczuciami. Z marketingowego punktu widzenia turysta poszukuje korzyści. Jedną z takich korzyści – i to nie ostatnią – jest informacja. I dostarczeniu tej korzyści ma służyć – i służy – informacja turystyczna, a właściwie jej system.
Jak rozwijała się informacja turystyczna na świecie i w Polsce, dowiedziecie się z materiałów zamieszczonych poniżej.
Comments