Organizacja konferencji, szkolenia czy innego spotkania biznesowego to nie tylko wynajem odpowiedniej sali. Do tego typu zadań często należy podejść w kompleksowy sposób, zapewniając gościom także miejsca noclegowe, miejsca parkingowe, pełne wyżywienie, obsługę sprzętów multimedialnych oraz nierzadko atrakcje dodatkowe, które sprzyjają chociażby integracji gości biznesowych. I właśnie to wszystko kryje się pod hasłem "usługa konferencyjna".
Kompleksowa usługa konferencyjna opodatkowana jest stawką VAT, która wynosi 23%. Jeśli więc zastanawiają się Państwo, jak ma się konferencja naukowa a VAT, albo konferencja zagraniczna a VAT, to wszystkie te rodzaje kwalifikują się do opodatkowania w wysokości 23% VAT. Po wykonaniu usługi, podmiot, który organizuje tego typu przedsięwzięcie, ma obowiązek wystawić fakturę, w której wykazana będzie ta konkretna usługa. Niektórzy, jeszcze dodatkowo do wystawionej faktury dołączają załącznik wskazujący zakres świadczeń konkretnej usługi, by uniknąć ewentualnych nieścisłości.
Rozliczanie konferencji i kongresów jest bardzo trudne ze względu na liczne przepisy podatkowe oraz złożoność zamówienia klienta (ilość i rodzaj zamówionych świadczeń i usług – sama konferencja czy pakiet – nocleg, wyżywienie, wynajem sali konferencyjnej, wyposażenie sali konferencyjnej, materiały konferencyjne, lektorzy, prelegenci, usługi dodatkowe, tj. przerwa kawowa, basen, siłownia, spa itp.)
ORGANIZUJĄC KONFERENCJĘ/KONGRES, NALEŻY ZADBAĆ O:
Wynajęcie sali (układ stołów)
Przerwy kawowe (15-30 min.)
Organizację wyżywienia
Organizację przyjęcia integracyjnego (eventy)
Organizację imprez towarzyszących (wyprawy plenerowe, gry, zabawy integracyjne, konkurencje)
Zakwaterowanie
Transport
Sprzęt techniczny/audiowizualny
Materiały pomocniczo-szkoleniowe
Prowadzenie wykładów przez specjalistów wybranej dziedziny
OPODATKOWANIE KONFERENCJI
Wynajem sali – cena netto +23% VAT
Przerwa kawowa (wyroby cukiernicze, owoce, soki) – cena netto + 23% VAT
Wyżywienie – cena netto + 8% VAT
Przyjęcia integracyjne – cena netto + 23% VAT
Imprezy towarzyszące – cena netto + 23% VAT
Zakwaterowanie – cena netto + 8% VAT
Wynajem autokaru – cena netto + 8% VAT
Sprzęt i obsługa – cena netto + 23% VAT
Wynagrodzenie wykładowców, lektorów, ekspertów – cena netto + 23% VAT
Biura turystyczne, które w swojej ofercie mają organizowanie konferencji, muszą pamiętać, że nie mogą rozliczyć jej jak typowej imprezy turystycznej, czyli na zasadzie Vat marża.
Konferencje nie są imprezami organizowanymi dla turystów, ich cel jest inny (np. informacyjny, edukacyjny, integracyjny). Z tego powodu muszą rozliczyć konferencje na zasadach ogólnych, czyli rozliczyć VAT 23% od wartości usługi bez podatku (ustawa o VAT).
Więcej informacji w załączonej poniżej prezentacji.
Comments