top of page
Zdjęcie autoraAnna Ambroży

ROZLICZENIA PODATKOWE PRZEDSIĘBIORCÓW TURYSTYCZNYCH

Zaktualizowano: 5 gru 2023


Podatki są podstawowym źródłem dochodu dla budżetu państwa. Z tych środków możliwe jest finansowanie jego działalności. Dzięki podatkom państwo może wspierać materialnie funkcjonowanie szpitali, szkół, przedszkoli, realizować inwestycje czy pomagać osobom ubogim. Bez danin publicznych państwo nie mogłoby realizować swoich podstawowych zadań - nie działałyby podstawowe instytucje, takie jak policja, straż pożarna, sądy, urzędy skarbowe itd.


Obowiązkiem podatkowym objęci są właściwie wszyscy. Obowiązek płacenia podatków wynika bezpośrednio z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Można w niej przeczytać, że każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie. Uchylanie się od tego obowiązku jest zatem karalne.


 

PODATKI W POLSCE DZIELĄ SIĘ NA PODATKI POŚREDNIE I BEZPOŚREDNIE


Podatki pośrednie nakładane są na wydatki na dobra i usługi. Wiele osób na co dzień nawet nie zdaje sobie sprawy, że duża kwota, którą przeznacza na produkty, na przykład spożywcze, składa się właśnie z podatków. A to dlatego, że podatki pośrednie zawarte są już najczęściej w cenie danego produktu. Zaliczyć można do nich m.in.: podatek akcyzowy, podatek od gier, cło, a także podatek od towarów i usług.

Wysokość podatków pośrednich nie jest zawsze taka sama.


Podatki bezpośrednio nakładane są na nasze dochody lub majątek. W praktyce oznacza to, że im większy dochód, tym wyższa kwota podatku do zapłacenia. Istnieją dwa rozwiązania w konstrukcji podatku bezpośredniego: podatek progresywny i liniowy. Ten pierwszy wzrasta wraz z dochodem, zaś liniowy jest zawsze ten sam i nie zależy od wysokości osiąganego dochodu.


Wbrew pozorom pieniądze, które dajemy państwu, potem do nas wracają, niestety niekoniecznie w takiej samej wysokości. Niemniej, bez podatków do wielu dóbr czy usług nie miałbyś dostępu. A to dlatego, że dobra w społeczeństwie dzieli się na prywatne, publiczne oraz społeczne. Podatki mają zaś umożliwić ich jak najbardziej uczciwą dystrybucję.


 

PODATKI W DZIAŁANOŚCI TURYSTYCZNEJ

Biura podróży przy ustalaniu należnego do zapłaty podatku VAT stosują tzw. procedurę VAT-marża, która powoduje, iż podatek od towarów i usług obliczony winien zostać wyłącznie od zysku jaki organizator uzyskał w wyniku realizacji imprezy, a nie od całej ceny za jaką sprzedał wycieczkę.


Podstawą opodatkowania przy rozliczaniu usług turystycznych zgodnie z art. 119 ustawy o VAT jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Biuro podróży ma obowiązek zastosować procedurę VAT-marża w przypadku gdy jako podatnik:

  • działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,

  • przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

W sytuacji gdy przy konstruowaniu pakietu obejmującego imprezę turystyczną oprócz usług nabywanych od innych podatników biuro podróży wykonuje we własnym zakresie część świadczeń w ramach tej usługi, powinno odrębnie ustalić podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Przy ustalaniu wartości marży od wydatków poniesionych dla bezpośredniej korzyści turysty, biuro podróży nie może odliczyć podatku VAT. Za wydatki takie uznaje się towary i usługi, które przedsiębiorca nabywa od innych podmiotów we własnym imieniu i na własny rachunek, a z których bezpośrednio będzie korzystał klient. W konsekwencji, do ustalenia wysokości kosztów pod uwagę brane są wartości brutto. Przychód pomniejszony o koszt stanowi marżę brutto, w której zawarty jest podatek VAT.


Więcej przydatnych informacji o podatkach w działalności turystycznej dowiesz się z poniższych materiałów.








376 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page