top of page
Zdjęcie autoraAnna Ambroży

PROGRAMOWANIE IMPREZ TURYSTYKI SPECJALISTYCZNEJ - TURYSTYKA KAJAKOWA


Turystyka kajakowa to ciekawa forma spędzania wolnego czasu pozwalająca łączyć poznawania piękna naszego kraju z dbaniem o kondycję fizyczną. Każdy znajdzie coś dla siebie – osoby ceniące sobie spokojny, rodzinny wypoczynek wybiorą łatwe szlaki nizinne a szukający wyzwań i adrenaliny pojadą na białą wodę, czyli zmierzą się z dziką przyrodą na rzekach górskich. Najbezpieczniej i przyjemnie pływa się w grupie – na szlaku poznamy ciekawych ludzi, znajdziemy przyjaciół, którzy dzielić będą nasze pasje a wieczorem przy ognisku w gronie znajomych spędzimy niezapomniane chwile.


Wybór trasy spływu to dosyć trudne zadanie, szczególnie dla początkujących kajakarzy. Planując wędrówkę musimy uwzględnić wiele czynników:

  • z kim płyniemy,

  • jaki poziom zaawansowania jest w grupie i czy trasa jest znana

  • na ile dni się wybieramy

  • z ilu osób składa się nasza grupa

  • oraz czy w grupie są dzieci.

Zasadą jest, aby tak dobrać trasę naszej wędrówki, by najsłabsi i początkujący kajakarze bez problemu mogli sobie poradzić. Kolejnym kryterium jest ocena skali trudności i uciążliwości szlaku kajakowego oraz jego walory krajoznawcze.

 

TRUDNOŚĆ SZLAKU KAJAKOWEGO

Przy planowaniu imprez kajakowych należy pamiętać, że średnio kajakarz na rzece nizinnej pokonuje 5-6 km trasy w ciągu godziny. Oczywiście zależy to od ilości kilometrów zaplanowanych na ten dzień spływu, ale również od trudności i uciążliwości szlaku kajakowego.


Jeśli chodzi o wody nizinne rozróżniamy 3 stopnie trudności szlaku kajakowego (rzeki górskie mają 6- stopniową skalę trudności tzw. WW- White Water): • ZWA - bardzo łatwy, dostępny dla początkujących; • ZWB - łatwy, dostępny dla początkujących; • ZWC - trudny, dostępny dla początkujących pod opieką doświadczonych kajakarzy


UCIĄŻLIWOŚĆ SZLAKU KAJAKOWEGO

• U1 (szlak nieuciążliwy) – brak przeszkód wymagających wysiadania z kajaka, sporadyczne przeszkody oddalone od siebie o więcej niż 30 km, których pokonanie zajmuje mniej niż 10% czasu przeznaczonego na płynięcie • U2 (szlak nieco uciążliwy) – wysiadanie może być konieczne przy przeszkodach odległych od siebie o 15-30 km, których pokonanie zajmie 10% – 25% czasu przeznaczonego na płynięcie • U3 (szlak dość uciążliwy) – wysiadanie z kajaka jest konieczne, przeszkody występują co 8-15 km i pokonanie ich zajmuje od 25% do 50% czasu przeznaczonego na płynięcie • U4 (szlak uciążliwy) – wysiadanie jest konieczne ze względu na liczne przeszkody w odległości 4 – 8 km od siebie a pokonanie ich zajmie od 50% do 100% czasu przeznaczonego na płynięcie

• U5 (szlak bardzo uciążliwy) – wysiadanie z kajaka jest konieczne, występują bardzo liczne przeszkody co 2 – 4 km, których pokonanie zajmuje od 100% do 200% czasu przeznaczonego na płynięcie • U6 (szlak nadzwyczaj uciążliwy) – wysiadanie jest konieczne, przeszkody pojawiają się częściej niż co 2 km a pokonanie ich zajmie więcej niż 200% czasu przeznaczonego na płynięcie.


 

Planując trasę na dłuższy spływ rekreacyjny planuje się pływanie w systemie dwa dni płynięcia - jeden dzień odpoczynku. Taki system pozwala na możliwie najpełniejszy wypoczynek oraz zapewnia rezerwę czasową na wypadek np. załamania pogody.

Płynąc po wodach stojących poruszamy się ze średnią prędkością 3- 4 km/h, na rzekach prędkość ta wzrasta do 5- 6km/h. Dzienny etap na rekreacyjnym spływie kajakowym nie powinien przekraczać 20 km na stojących i wolno płynących oraz 30 km na rzekach z widocznym nurtem. Pozwoli to na odpoczynek, spokojne zrobienie zakupów w czasie płynięcia w nadrzecznej miejscowości oraz zwiedzenie zabytków, które znajdą się na trasie.


Więcej przydatnych informacji na temat programowania imprez turystyki kajakowej znajdziesz w materiałach zamieszczonych poniżej.



 




189 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page