Wycieczki piesze nizinne są najpopularniejszą formą imprez turystycznych.
Uprawiane są do wysokości 600 m n.p.m.przez cały rok. Skierowane są do różnych
grup wiekowych, wymagają od uczestników dobrej kondycji fizycznej, odpowiedniej odzieży, obuwia i sprzętu turystycznego (np. plecaków, śpiworów). Wyznaczoną trasę pokonuje się najczęściej po znakowanych szlakach. Kierownik wycieczki powinien posiadać aktualną mapę terenu, kompas lub nawigację satelitarną. Na początku grupy idzie kierownik wycieczki, następnie mniej sprawni fizycznie uczestnicy, na końcu idzie opiekun grupy lub doświadczony turysta.
Tempo marszu powinno wynosić ok. 4 km/h. Czas marszu nie powinien przekraczać 6 godzin dziennie. Po pierwszych 20 min marszu należy zorganizować odpoczynek, następne przerwy zarządzać należy po każdych 40–60 min marszu. Po przebyciu połowy drogi należy przewidzieć dłuższą przerwę przeznaczoną na posiłek.
W przypadku wycieczek wielodniowych w trzecim dniu należy zmniejszyć dystans trasy, ze względu na zmęczenie uczestników. W przypadku poruszania się po drogach publicznych należy przestrzegać zasad kodeksu drogowego. Program wycieczki należy modyfikować w zależności od warunków pogodowych i możliwości uczestników.
Jak już wspomniano powyżej tempo w terenie względnie płaskim to ok. 4 km/godz., natomiast w górach na szybkość przemieszczania się zdecydowanie wpływają podejścia i zejścia.
Przyjmuje się, że tempo w górach wynosi w przybliżeniu 3-4 km/godz. (w trudniejszych warunkach 3 km/godz, a na terenie łagodnym 4 km/godz.). Umiejętność obliczenia czasu przejścia na podstawie odczytu odległości i różnicy wysokości z mapy jest niezbędna do programowania wędrówek górskich.
Podczas planowania wędrówki w górach nie należy sztywno sugerować się czasem podanym na mapach lub na znakach. Dodatkowo uwzględnia się przede wszystkim:
• stopień trudności trasy, w tym przewyższenia w podejściu i zejściu (różnice wysokości, stopień nachylenia, podejścia lub zejścia (trasy łagodne, strome);
• długość trasy i liczbę dni wędrówki;
• indywidualne predyspozycje turystów, np. wiek, stopień zaawansowania, kondycję turystów, stopień zmęczenia;
• warunki atmosferyczne podczas marszu. Więcej informacji na temat turystyki pieszej nizinnej i górskiej znajdziesz w materiałach zgromadzonych poniżej.
Comments