top of page
Zdjęcie autoraAnna Ambroży

PRZYRODNICZE WALORY TURYSTYCZNE. PARKI NARODOWE W POLSCE

Zaktualizowano: 31 maj 2022


Piękno przyrody, unikatowe gatunki zwierząt, miejsca z którymi związane są legendy i podania, to tylko niektóre z atrakcji jakie mają do zaoferowania odwiedzającym 23 parki narodowe na terenie Polski. Stanowią one nie lada gratkę tak dla fanów „podglądania przyrody”, jak i dla lubiących aktywne spędzanie czasu czy też turystów doceniających walory edukacyjne odwiedzanych miejsc.


 

WALOR TURYSTYCZNY A WALOR PRZYRODNICZNICZY - o idei dziedzictwa przyrodniczego

 

Pod pojęciem walor turystyczny rozumiany jest obiekt lub zespół obiektów mający wartościowe cechy unikalne, dzięki którym wzbudza on zainteresowanie turystów.


Wśród przyrodniczych walorów turystycznych Polski wyróżnić można kilka grup obiektów:

roślinność, a zwłaszcza lasy wraz zamieszkującymi je zwierzętami;

wody – morza, jeziora, rzeki wraz z wodospadami i źródłami, tereny podmokłe, podziemne wody mineralne;

formy terenu, np. pasma i masywy górskie, szczyty, przełęcze, doliny, kotliny, wyżyny, wydmy, plaże;

formy skalne, np. głazy narzutowe, gołoborza, jaskinie, ostańce;

czyste powietrze, cisza i spokój.

WALORY O CHARAKTERZE PRZYRODNICZYM MOŻEMY Z KOLEI PODZIELIĆ NA KOLEJNE PODKATEGORIE:

  • W pełni naturalne, ukształtowane bez ingerencji człowieka- do tej grupy należą flora i fauna w ich pierwotnej postaci, np.: góry, doliny, wąwozy, źródła, rzeki, wodospady, jeziora, jaskinie, lasy.

  • Naturalne, z nieznaczną ingerencją człowieka- do tej grupy zaliczać się będą wszelkiego rodzaju parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody. W Polsce znajdują się 23 parki narodowe, 123 parki krajobrazowe oraz blisko 1500 rezerwatów przyrody.

  • Utworzone przez człowieka- parki zabytkowe, ogrody zoologiczne i botaniczne oraz muzea przyrodnicze. W Polsce znajduje się 24 ogrody zoologiczne, 41 ogrodów botanicznych oraz 83 placówki o charakterze muzeów przyrodniczych.

 

KILKA WAŻNYCH POJĘĆ:

  1. Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.

  2. Rezerwat przyrody - to obszar objęty specjalną, regulowaną prawnie formą ochrony. Rezerwat przyrody pozwala na zachowanie jego walorów przyrodniczych, krajobrazowych, dydaktycznych i naukowych; na przykład poprzez chronienie roślin czy zwierząt, które nie występują nigdzie indziej, nie licząc danego rezerwatu.

  3. Park krajobrazowy – obszar chroniony wyróżniający się wartościami przyrodniczymi, krajobrazowymi, historycznymi i kulturowymi, którego głównym celem jest zachowanie oraz upowszechnienie tych wartości zgodnie z zasadami racjonalnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrody


 

POLSKIE PARKI NARODOWE

 



Na dzień 24 maja przypada Europejski Dzień Parków Narodowych. Sama inicjatywa ich tworzenia ma korzenie pozaeuropejskie, pierwszym na świecie był bowiem Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, istniejący od 1872 r. Chwalebna idea zyskała jednak wkrótce naśladowców, a najstarszym parkiem narodowym w Europie stał się szwedzki Sarek, powołany 24 maja 1909 r. Tę właśnie datę dzienną przyjęto jako okazję do przypominania o ważnym sposobie myślenia o otaczającym nas środowisku, ujętym w ramy organizacyjne. Parki narodowe, których w samej Europie jest już ponad 250, są wydzielonymi obszarami zachowanymi w stanie naturalnym lub jak najbardziej zbliżonym do naturalnego, o szczególnej wartości przyrodniczej, krajobrazowej czy kulturowej, a co istotne – objętymi ochroną prawną.


 

MATERIAŁY DO NAUKI LUB WYKORZYSTANIA NA LEKCJI





801 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page