Każdy znak, czy to pionowy czy poziomy, jest nośnikiem konkretnej informacji dla użytkowników danej drogi, a jego wykorzystanie wynika wprost z projektu organizacji ruchu. Sygnalizacja świetlna porządkuje ruch, a urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) mają na celu ochronę życia i zdrowia ludzi. Poprawę bezpieczeństwa i funkcjonalności dróg zapewnia zaś ich odpowiednie oświetlenie.
Znaki pionowe mają przede wszystkim wpłynąć na kierowcę poprzez nakazywanie mu określonych zachowań (np. nakaz jazdy prosto) lub ich zakazywanie (np. zakaz zawracania, ograniczenie prędkości). Przekazują również informacje o sytuacji na drodze, kierunkach, do których można nią dojechać i ostrzegają o ewentualnych zagrożeniach. Informują także o urządzeniach i obiektach znajdujących się przy drodze oraz zabytkach i atrakcjach turystycznych zlokalizowanych w jej pobliżu. Znaki kierunku i miejscowości mają barwę niebieską na drogach klasy A oraz zieloną na pozostałych klasach dróg.
No właśnie, ale zanim szerzej o znakach drogowych, dobrze jest przybliżyć sobie kwestię dróg w Polsce.
KLASYFIKACJA - RODZAJE DRÓG PUBLICZNYCH W POLSCE
Podstawowy podział dróg, według zapisów ustawy o drogach publicznych, to podział na
drogi wewnętrzne oraz
drogi publiczne
DROGI WEWNĘTRZNE
Drogą wewnętrzną jest według zapisów ustawy droga, droga rowerowa, parking lub plac przeznaczony do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowana w pasie drogowym drogi publicznej.
Drogi wewnętrzne, nazywane także niepublicznymi, mogą być ogólnodostępne (na przykład drogi osiedlowe, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, place przed dworcami kolejowymi bądź autobusowymi), bądź znajdować się na terenach prywatnych, czy zamkniętych dla ruchu publicznego
KLASY DRÓG PUBLICZNYCH
Klasy dróg publicznych określają pewien zbiór wymagań technicznych, wynikających z cech funkcjonalnych danej drogi. Wyróżnia się siedem klas, oznaczonych symbolami literowymi pochodzącymi od danego rodzaju dróg. Klasy dzielą się następująco, począwszy od tych o najwyższych parametrach technicznych: 1) A - autostrady; 2) S - drogi ekspresowe; 3) GP - główne ruchu przyspieszonego; 4) G - główne; 5) Z - zbiorcze; 6) L - lokalne; 7) D - dojazdowe.
Wiele ciekawych informacji możecie zdobyć oglądając zamieszczony poniżej film i/lub skorzystać z przygotowanej na ten temat prezentacji znajdującej się w załączniku. Widzę możesz sprawdzić w przygotowanym do tematu teście. Sprawdź na koniec, ile zapamiętałeś :)
I jeszcze parę słów od niezawodnego jeszcze_kawałek
Comments