top of page
Zdjęcie autoraAnna Ambroży

OBSŁUGA KLIENTA - TURYSTYSTY W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ


Informacja turystyczna jest jednym z podstawowych elementów marketingu w turystyce. Dzięki gromadzeniu oraz dystrybucji informacji turystycznej można kształtować relacje podaży i popytu na rynku turystycznym, a tym samym informacja staje się instrumentem podlegającym regułom gospodarki rynkowej.


Budowanie systemu informacji turystycznej należy do priorytetowych zadań Polskiej Organizacji Turystycznej, powołanej w 2000 r. w celu promowania narodowej turystyki zarówno w kraju, jak i za granicą. Polski System Informacji Turystycznej opracowany przez POT, unowocześniany i wciąż dostosowywany do wymagań kulturowych oraz cywilizacyjnych zmieniającego się świata w erze nowych technologii, odwołuje się do dorobku polskiej „it”, czerpiąc jednocześnie z najlepszych rozwiązań zagranicznych. Polski System Informacji Turystycznej zawiera procedury gromadzenia, aktualizacji oraz udostępniania danych. Określa kryteria doboru, kształcenia kadr, zapewnia jednolitą organizację i promocję informacji turystycznej.


Istotnym elementem PSIT są pracownicy centrów informacji turystycznej, ponieważ odpowiadają za bezpośredni kontakt z klientem - turystą i na tej linii stanowią wizytówkę branży.


Od jakości kadry zależy jakość informacji turystycznej. Niezbędne jest nie tylko wykształcenie kierunkowe, ale także znajomość języków obcych, praktyczne doświadczenie, kultura osobista i właściwy wygląd zewnętrzny informatorów. Powinni oni w pełni identyfikować się z wykonywanym zawodem, systematycznie doskonalić wiedzę na kursach i we własnym zakresie oraz znać z autopsji własny region. Informatorzy powinni ukończyć szkolenie, a także uczestniczyć w dorocznych kursach aktualizujących wiedzę.


Głównym zadaniem pracownika informacji turystycznej jest doradzanie zainteresowanym osobom oraz informowanie ich o walorach i atrakcjach turystycznych miejscowości lub regionu, o świadczonych usługach turystycznych (np. bazie lokalowej, gastronomicznej, ale także kulturalno-rozrywkowej), o warunkach klimatycznych, transporcie. Pracownik informacji turystycznej udostępnia przewodniki, mapy, katalogi, rozkłady jazdy. Aby dobrze wywiązać się z tych zadań, musi gromadzić odpowiednie informacje oraz stale je uaktualniać. W tym celu nawiązuje kontakty i współpracuje z właścicielami obiektów turystycznych, gastronomicznych, z przewodnikami turystycznymi, lokalnymi władzami.


Pracownik informacji turystycznej informuje turystów bezpośrednio w biurze, a także przez telefon i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Doradza w wyborze usługi turystycznej, może też zajmować się sprzedażą usług turystycznych, co wiąże się z koniecznością wystawiania odpowiednich dokumentów oraz egzekwowania należności finansowych od klientów. W związku ze świadczeniem wyżej wymienionych usług pracownik informacji turystycznej powinien potrafić dobrze rozpoznać oczekiwania, potrzeby i zainteresowania klientów oraz dogodne dla nich terminy wyjazdów.



Zarówno pracownicy informacji turystycznej, jak i obiekty, w których zlokalizowane jest centrum/punkt informacji turystycznej muszą spełniać szereg warunków. Jakich? Zajrzyj do materiałów poniżej, aby się przekonać.










108 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page