top of page
Zdjęcie autoraAnna Ambroży

MARKETING USŁUG TURYSTYCZNYCH W PIGUŁCE


Marketing usług turystycznych to nic innego jak wykorzystywanie marketingu do promocji usług związanych z szeroko pojętą branżą turystyczną. Posiada on swoją indywidualną charakterystykę i jest nieco zmodyfikowany – dostosowany do potrzeb, możliwości czy celów firm turystycznych. Marketing w turystyce może być zarówno wdrażany w świecie realnym, jak i opierać się na internetowym promowaniu marek.

Głównym celem marketingu w branży turystycznej jest pozyskanie klientów dla marek, kreowanie pozytywnego wizerunku, zwiększanie widoczności marek w sieci, budowanie pozytywnych relacji z klientami czy pozyskiwanie stałych klientów.


Skuteczność marketingu w turystyce związana jest z kwestiami wizerunkowymi. Wiele osób szuka jakościowych marek i firm działających w branży turystycznej, aby wybierać właśnie ich hotele, restauracje czy firmy przewozowe. Jak podaje serwis Travelmarketing według Chase Card Services i Nielsena nawet 95% użytkowników w internecie zapoznaje się z opiniami o markach turystycznych, a komentarze te cieszą się bardzo dużym powodzeniem i mają wpływ na decyzję klientów.


 

Podczas sprzedaży produktów turystycznych istotną rolę odgrywają działania marketingowe dotyczące wprowadzenia oferty turystycznej na rynek oraz działania aktywizujące sprzedaż. Marketing mix określany jest formułą 4P (pierwsze litery angielskich słów: produkt, cena, miejsce, promocja).


W przedsiębiorstwie turystycznym, oprócz wcześniej wymienionych instrumentów marketingu mix, wskazuje się jeszcze jeden - ludzie (ang. people). Stąd formuła marketingu 5P.


Przedmiotem działań OT i agencji turystycznych jest sprzedaż produktów turystycznych. W poszczególnych fazach życia produktu oddziaływanie elementów marketingu mix jest zróżnicowane:

  • wprowadzenie produktu na rynek - działania mające na celu przekazanie informacji o istnieniu produktu turystycznego i zachęcające do zakupu; wydatki związane z wprowadzeniem produktu na rynek,

  • wzrost sprzedaży - wzrost przychodów i zysków organizatora turystyki; często ograniczenia wydatków na cele promocyjne; w miarę wzrostu popytu cena może być utrzymana na wysokim poziomie;

  • nasycenie rynku / dojrzałość produktu - działania mające na celu obronę pozycji rynkowej produktu przedłużenie życia produktu, czyli np. modyfikacja produktu turystycznego przez wprowadzenie jego nowych cech, podnoszenie jego jakości czy modyfikacja innych instrumentów marketingu mix (zmiana cen szerzenie kanałów dystrybucji, modyfikacja działań promocyjnych)

  • spadek sprzedaży

Każdy z elementów marketingowych modelu 4P/5P został szczegółowo omówiony w materiałach poniżej. Chcesz widzieć więcej, zajrzyj.









.





294 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page