Pieniędzmi obracamy każdego dnia. Płacimy za zakupy, rozrywkę czy usługi. Bez żadnych przeszkód możemy to zrobić na odległość. Co więcej, w wielu przypadkach wystarczy kilka minut, aby uregulować swoje zobowiązania. Z kolei czasem warto mieć drobne w kieszeni. Jakie formy płatności mamy do dyspozycji i z których naprawdę warto korzystać również w turystyce?
GOTÓWKA
Najprostszym sposobem transferu pieniądza jest obracanie „żywą” gotówką. Posiadanie banknotów i monet w portfelu daje pewność, że będziemy w stanie zapłacić nawet w małym sklepie poza miastem, czy na przykład za herbatę w schronisku górskim. Płacąc gotówką, nie tylko na bieżąco regulujemy należności, ale również stale monitorujemy ilość wydanych pieniędzy.
PRZELEWY, ZLECENIA STAŁE, POLECENIA ZAPŁATY
Inną, równie popularność formą płatności są przelewy bankowe oraz towarzyszące im usługi. W tym przypadku pieniądze transferowane są wirtualnie z jednego rachunku bankowego na drugi. Czas przepływu środków zależny jest od wyboru wariantu przelewu oraz tak zwanych sesji elixir, czyli rozliczeń między bankami, w którym znajdują się obsługiwane rachunki. Obecnie realizacja standardowych przelewów jest bezpłatna.
KARTA DEBETOWA I KARTA KREDYTOWA
Osoby, które nie lubią nosić przy sobie gotówki, mogą płacić za swoje zakupy kartą płatniczą. Każdy, kto posiada rachunek bankowy, może otrzymać do niego kartę. Za jej pomocą może zarówno płacić za pośrednictwem sklepowego terminala, jak również pobierać pieniądze z bankomatu.
Poruszając kwestię płatności kartą, warto rozróżnić dwa rodzaje kart: debetową i kredytową. Debetowa jest właśnie tą wydawaną do rachunku bieżącego, a transakcje nią wykonane rozliczane są na przypisanym jej koncie bankowym. Kwota, którą możemy wydać, jest ograniczona do stanu naszego rachunku.
W przypadku korzystania z karty kredytowej, jej użytkownik zaciąga za jej pośrednictwem pożyczkę, którą musi spłacić. W tym drugim przypadku warto być ostrożnym, gdyż korzystanie z kredytówki wiąże się często z wysokimi opłatami i oprocentowaniem.
PŁATNOŚĆ ZBLIŻENIOWA
Wariantem płatności kartą jest tzw. płatność zbliżeniowa, często nazywana również NFC. Polega ona realizacji szybkiej płatności przy użyciu płatniczej karty zbliżeniowej lub smartfona wyposażonego w technologię NFC. Wystarczy któreś z powyższych przedmiotów przyłożyć do czytnika, aby zobowiązanie zostało uregulowane. W zależności od wysokości płaconej kwoty, realizacja płatności zbliżeniowej może, ale nie musi wymagać autoryzacji kodem PIN.
CZEK
Formą płatności, która za granicą powoli wychodzi z obiegu, jest czek. Ma on formę specjalnego druku, który należy wypełnić i wręczyć osobie docelowej. Ta zaś, aby wypłacić określoną w czeku gotówkę, musi zgłosić się do banku, w którym jest prowadzone konto darczyńcy. Co ciekawe, mimo powszechności tej formy płatności chociażby w USA, w Polsce praktycznie w ogóle nie była używana.
Jak widać, współcześnie mamy możliwość skorzystać z różnych form płatności. Korzystanie z niektórych z nich jest z pewnością wygodne. Poza tym zaawansowana technologia systemów płatniczych sprawia, że różnorodne formy płatności są nie tylko łatwe w obsłudze, ale również w pełni bezpieczne.
źródło: Serwis Edukacji Finansowej dla młodzieży - www.kontomlodziezowe.com
A więcej o formach płatności w turystyce i nie tylko dowiesz się z poniższej prezentacji.
Comments